Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

A laurinsav előnyei a szervezetben

kokusz5.jpgA laurinsav nagy mennységben van jelen a kókuszolajban és a pálmaolajban. Erre az anyagra úgy tekintenek, mint a legegészségesebb telített zsírra, mivel ez tulajdonképpen egy közepes szénláncú zsírsav. Mint más közepes szénláncú zsírsavak, a laurinsav is könnyebben szívódik fel a szervezetben, így egy sor járulékos és potenciális előnnyel bír, beleértve többek között, hogy segíti a fogyást.

 

Közepes láncú trigliceridek

A közepes lánchosszúságú trigliceridek vagy zsírsavak, mint például a laurinsav egy speciális kémiai szerkezettel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy a test egészben elnyelje őket. Emiatt válnak könnyen emészhetővé: a szervezet éppúgy dolgozza fel őket, mint a szénhidrátokat, azonban nem zsírként raktározza ezeket, hanem közvetlen energiaforrásként. A hosszú szénláncú trigliceridekkel összehasonlítva így tehát a közepes lánchosszúságúak kevesebb kalóriát tartalmaznak adagonként, mintegy 8,3 kalóriát, a szokásos 9 kalórával szemben.

 

Segíthet a zsírvesztésben

A Metabolism 2007-es tanulmánya megállapította, hogy a közepes szénláncú trigliceridekben gazdag érend potenciálisan hozzájárulhat a fogyáshoz. A visgálatot több, mint egy kilencven napos időszakban végezték a mérsékelten túlsúlyos emberek körében, akiknek a felel kukoricaolajat kapott, mint egy hosszú szénláncú zsírsav-kontroll, míg a másik csoport naponta 18 gramm közepes szénláncú zsírsavhoz jutott hozzá. A tanulmány során a kutatók megfigyelték, hogy a közepes szénláncú zsírsavakat fogyasztók körében csökkent a testsúly, mivel ők kevedebb kalóriát fogyasztottak, ezenfelül pedig csökkent a derékbőségük is. A NYU Langone Medical Center szerint azonban más tudományos tanulmányok ellentmondásos eredményekre jutottak.

 

A kókuszliszt szénhidráttartalma

kokuszliszt.jpgA kókuszliszt egy olyan folyamaton keresztül jön létre, amely során a kókusz húsából a zsírok nagy részét eltávolítják, majd megszárítják azt és porrá őrlik. A kókuszliszt kiválóan alkalmas arra, hogy a búzalisztes receptekben 10-30%-ban helyettesítsük a fő alapanyagot, mert így még nem fog változni a végeredmény állaga és textúrája. Persze, ha 100%-ban szeretnénk helyettesíteni a búzalisztet kókuszliszttel, akkor némileg ki kell igazítanunk a víz és a tojás mennyiségét a legjobb eredmény eléréséhez, mivel a kókuszliszt bizonyos szempontok szerint máshogyan viselkedik, mint a búzaliszt. A kókuszliszttel azonban nagyszerűen lehet sütni, a szószokat és a leveseket besűríteni, illetve a turmixokhoz is hozzá lehet adni, hogy növeljük a rost és a fehérje mennyiségét az élelmiszerekben.

 

Szénhidrátok

A kókuszliszt szénhidráttartalma lényegesen alacsonyabb, mint a teljes kiőrlésű liszteké. Például 100 gramm kókuszliszt, ami körülbelül ¾ csészének fele meg, 65 gramm szénhidrátot tartalmaz, míg 100 gramm búzalisztben 76 gramm szénhidrát van, illetve ugyanennyi teljeskiőrlésű lisztben is még 72 gramm szénhidrát. Ha tehát súlyozni kell a kókuszlisztet, akkor elmondhatjuk, hogy ebben jóval kevesebb a szénhidrát, mint a búzaliszteben, egy csészében körülbelül 20 gramm, egy evőkanálban pedig 5 gramm szénhidrát van jelen. Érdemes tehát kókuszlisztre váltanunk, ha fontos számunkra, hogy értékes szénhidrátokat fogyasszunk.

 

Kókusztej / kókuszvíz / kókuszkrém 1.

kokuszkrem.jpgA kókusztej, a kókuszvíz és a kókuszkrém egyaránt a kókuszpálma gyümölcsléből származnak, azonban mindhárman nagyon különbözőek egymáshoz képest. Az a kérdés, hogy helyettesíthetjük-e őket egymással? És egyáltalán: hogyan lehet a kókuszdióból három ilyen különféle folyadékot kinyerni? Ez egy kissé zavaró lehet elsőként, azonban a válaszok igen egyszerűek.

 

A kókuszvíz édes, kellemes kókusz íze van, így az emberek gyakran isszák ki azt egyenesen a kókuszdióból, azonban egy kinyerve gyakran készítenek belőle koktélokat, leveseket, és a főzés egyéb formáihoz is felhasználják. A kókuszvízzel azonban nem lehet helyettesíteni a kókusztejet. A kókusztej ugyanis úgy készül, hogy forró vizet keverne a reszelt kókusz húshoz, majd megvárják, amíg abból a zsírok és a cukrok kioldódnak a vízbe. A keveréket ezután átszűrik, hogy eltávolítsák a szilárd anyagokat. A kókusztej zsírtartalma attól függ, hogy ez a szűrés milyen finoman történt meg. A hagyományos kókusztej mintegy 20-25% zsírt tartalmaz, míg a light kókusztej körülbelül 5-10%- zsírt. A zsírok többnyire telített zsírok, éppen ezért a kókusztejnek magas a kalóriatartalma, aminek köszönhetően gyorsan energiát tud szolgáltatni a kimerült szervezet számára. A kókusztejet gyakran használják a curry ételekbe és ez egy kívánatos összetevője a thai és az indiai konyhának.

 

Alkalmanként a kókusztej működhet mint a tej és a tejszín helyettesítője, például a pékárukban, a levesekben, a pudingokban és a pácokban. Azonban alapvetően mivel nagyon különbség van az összetevők között, ezért nagyon fontos, hogy megnézzük, hogy pontosan milyen módon is lehet helyettesíteni ezeket az alapanyagokat a kókusztejjel, mivel a végeredmények máskülönben igen eltérőek lehetnek.

 

Keratózis pilaris és a kókuszolaj

keratosis-pilaris-coconut-oil1-1024x618.jpgHa a kókuszolajra gondolunk, akkor valószínűleg elsődlegesen nem a főzés jut az eszünkbe vagy azok az emberek, akik úgy gondolják, hogy a kókuszolaj rossz az egészségükre. Azonban azoknak, akik keratózis pilarisban (vagy a köznyelvben használatos “csirkebőrtől”) szenvednek, jó okuk van arra, hogy alaposan megvizsgálják ezt a teljesen természetes, szuperolcsó terméket, ami elég nagy valószínűséggel fogja tudni kezelni a problémájukat. Egyszerűen fogalmazva: a kókuszolaj a piacon a lehető legolcsóbb és leghatékonyabb termék, amivel lehet kezelni ezt a bőrproblémát.

 

Textúra, érzet és illat

Ezek azok a tényezők, ahol a kókuszolaj egy csillagot veszít. Persze lényegében ez személyes preferencia kérdése, de nem biztos, hogy mindenki egyformán szereti a kókuszolaj illatát vagy a szuperolajos termékek hangulatát. Ha te is viszolyogsz ezektől kicsit, akkor a kókuszolaj használata utáni pár percben, amíg nem szívódik fel teljesen az olaj, meglehetősen bosszús leszel, hogy nem csinálhatsz konkrétan semmit, mert máskülönben minden tiszta ragacs lesz. Szerencsére azonban a kókuszolajnak egy kellemes aromája van, aminek köszönhetően igen eredményesen lehet használni a bőrápolásra. És fel a fejjel: ha élvezed a kókuszolaj eme aromáját, akkor szuperboldogok leszünk, amíg fel nem szívódik a kókuszolaj, mivel addig az egész szobát be fogja lengeni ez a kellemes aroma. Az a tapasztalat, hogy a kókuszolajat a legnagyobb hatékonysággal a zuhanyzás után érdemes használni. Jellemzően a törölközés után egy diónyi mennyiségű kókuszolajat kell elolszlatni a testen, amit néhány másodpercig a kezünkben melegítettük.

 

A kókuszolaj egészséges a terhesség alatt?

kokuszolaj_terhes.jpgA pina coládát természetesen el kell hagyni a terhesség altt, de a kókuszról magáról nem kell teljesen lemondanunk. A kókuszpálma gyümölcse ugyanis számos egészségügyi előnyt kínál, ami elsősorban a benne található kókuszolajnak köszönhető. A kókuszolaj egy megfizethető alternatívát jelent a hagyományos hajbalzsamokkal és krémekkel szemben. Ezenfelül a kókiszolaj egy igazán finom étolaj is, amivel erősíthetjük az immunrendszert, szabályozhatjuk a koleszterinszintet és biztosíthatjuk számunkra a szükséges mennyiségű energiát. A kókuszolaj a terhesség alatt is számos előnyt nyújt, de nagyon fontos alaposan megnézni, hogy milyen terméket veszünk, hiszen amit elfogyasztunk, az nagymértékben befolyásolja a magzat fejlődését.

 

Egészségügyi problémák

A mérsékelt mennyiségű kókuszolaj fogyasztása a terhesség alatt valóban előnyös lehet az egészségre, azonban fontos, hogy kompromisszumot kössünk. A kókuszolaj szinte 100%-os telített zsír, mely zsírokat az American Heart Association és az egyéb szervezetek is rendszeresen bírálnak. Azonban fontos tudni, hogy nem minden telített zsír van káros hatással a szervezetre. A laurinsav, az elsődleges zsírja a kókuszolajnak, valójában egy közepes szénláncú zsírsav, ami pozitív hatással van a koleszterinszintünkre. A laurinsav antimikrobiális funkciókkal is bír, így segít megerősíteni az immurnendszerünket, ami a terhesség latt nemcsak számunkra, hanem a baba számára is kiemelkedő fontossággal bír. Az egészséges zsírok fogyasztása a terhesség alatt abban is segít, hogy a szervezetünk megfelelően hasznosítsa a zsírban oldódó vitaminokat, amely szintén fontos a magzat megfelelő fejlődésének biztosítása érdekében.

 

Az extra szűz kókuszolaj

kokusz15.jpegAz elején fontos leszögezni, hogy nincs semmiféle különbség az extra szűz és a szűz kókuszolaj között. Ez a két változat egy és ugyanaz. A “szűz” kifejezés ebben az esetben arra utal, hogy a késztermék mindenféle vegyi anyagtól mentes, illetve, hogy a kókuszolaj a friss és érett kernelből készül el, amit gyorsan kiszárítottak, majd kisajtolták belőle az olajat. A szűz és extra szűz kókuszolaj feldolgozásában nincsen semmiféle különbség. Itt bizonyára csak arról van szó, hogy némelyik gyártó előnyt szeretne szerezni a saját termékei számára.

 

Megtanultuk, hogy nincs különbség a szűz vagy extra szűz kókuszolaj között, illetve azt is, hogy egyik sem esett át hidrogénezésen. Így ezek a kókuszolajok szilárd zsíroknak számítanak szobahőmérsékleten. Ha melegíteni kezdjük, akkor kezd csak folyékonnyá válni. Azonban, ha kézmeleg környezetbe tesszük, akkor a margarinhoz és a vajhoz hasonló állapotot vesz fel, így ezerféleképpen lehet használni. A kókuszolajat ezenfelül nagyszerűen lehet helyettesíteni a sütéshez és főzéshez is. Ha egy kanállal szeretnénk belőle nyersen elfogyasztani, akkor érdemes a turmixunkhoz hozzáadni vagy a teánkban feloldani. A kutatások azt mutatják, hogy az extra szűz olívaolaj egészségesebb, mint a klasszikus olívaolaj.

 

Tudni kell, hogy ha hirtelen adagoljuk, akkor a kókuszolaj különféle nem kívánt reakciókat válthat ki, melíyek közül a leggyakoribb a hasmenés. Éppen ezért érdemes egy evőkanállal enni reggel, majd egy másikkal az ebéd során, végül a vacsoránkat is a kókuszolaj segítségével elkészíteni. A kókuszolaj igen sok energiát ad, ennek köszönhetően sokkal aktívabbnak fogjuk érezni magunkat.

Kókuszolaj vs. ghee

Nagyon sok fogyókúrázó próbálkozik azzal, hogy korlátozza az étrendjében a zsírok fogyasztását, mert úgy gondoljűák, hogy ezáltal hatékonyabban tudna majd megszabadulni a nem kívánatos zsírpárnáktól. Azonban míg ez a módszer előnyös lehet, azzal is fontos tisztában lenni, hogy a diétából nem lehet teljesen kiiktatni a zsírok fogyasztását, azokra ugyanis szüksége van a szervezetnek. A kókuszolaj és a ghee is egészséges zsírforrások, azonban fontos tisztában lenni a működési mechanizmusaikkal ahhoz, hogy fel lehessen használni az egészséges fogyás beindításához.

 

Kalóriacsata

Mivel a kókuszolaj és a ghee is főként telített zsírokat tartalmaz, ezért mindkettő magas kalóriatartalommal bír. A zsír 9 kalóriát tartalmaz grammonként. Ennek hatására egy evőanál ghee-ben mintegy 112 kalóriát, 12,7 gramm zsírt, 7,9 gramm telített zsírt találunk. A kókuszolajban pedig 117 kalória és 13,6 gramm zsírt,

Mivel típusú zsír, kókuszolaj és ghee Mindkettő kalóriatartalmú: Kövér 9 kalóriát tartalmaz. Egy evőkanál ghee tartalmaz mintegy 112 kalóriát és 12,7 gramm zsírt, 7,9 gramm Melyik telített. Egy evőkanál kókuszolaj 117 kalóriát és 13,6 gramm zsírt, 11,8 közülük telített. Míg ghee ESTA Ad egy kis éle, ez nem elég ahhoz, hogy lényeges különbség, hogy a diéta egészére.

 

Kókuszolaj a ráncokra

kokusz11.jpgA ráncok általában az öregedést jelzik, azonban a bőrünkön akkor is megjelenhetnek a ráncok, ha hirtelen fogyni kezdünk vagy ha túl sok időt töltünk a napon. Eltekintve a különféle arckrémektől, a botoxtól és a felvarrástól, vannak természetes módszerek is, amelyekkel csökkenteni lehet a ráncok megjelenését. Ezek közül az egyik leghatékonyabb a kókuszolaj. A kókuszolaj különféle egészségügyi ellátásokat kínál, beleértve a bőr és a haj ápolását, a fogászati ellátásokat, illetve az anyagcsere javítását és a fogyás beindítását. Fontos, hogy mindig beszéljünk orvosunkkal vagy a bőrgyógyászunkkal, mielőtt a ráncok eltüntetése érdekében kezdenénk el használni a kókuszolajat.

 

Megelőzés

Az öregedés olyan folyamat, amit nem lehet megállítani, de ha odafigyelünk és megfelelően ápoljuk a bőrünket, akkor a ráncok megjelenése késleltethetó. Ha túl sok időt töltünk a napon és nagyon erősen ki vagyunk téve a nap káros sugarainkat, akkor érdemes valamilyen fényvédőt viselni, hogy megvédjük a bőrünket a káros UVB sugaraktól. Ezenfelül a ráncok mennyisége csökkenthető a dohányzás elhagyásával is. Tanulmányok kimutatták ugyanis, hogy a dohányzás is idő előtti öregedést okozhat. A dohányosoknál ötször nagyobb eséllyel alakulnak ki a mély ráncok, mint a nemdohányzók körében.

 

Figyelmeztetés

A kókuszolajat lehet használni külsőleg vagy belsőleg. Azonban, kókusz olaj nem ajánlott azoknak, akik magas vérnyomásban vagy hipertóniában szenvednek. Ezenfelül a kókuszolaj túlzott használata is káros lehet.

A kókuszolaj különféle típusai - részletesen 1.

Amikor a forgalmazók az első “szűz” kókuszolajat szállították a Fülöp-szigetekről az USA-ban 2001-ben, akkor már két másik típusú kókuszolaj is jelen volt a kereskedelmi forgalomban, amit étkezési célra használtak. Persze akkor a kókuszolaj még nem volt ilyen népszerű, akkoriban még ellenezték a használatát a magas telített zsírtartalma miatt. Azonban mára már bebizonyosodott, hogy a kókuszolaj egészséges, ennek köszönhetően 2015-ben óriási választékban van jelen a piacon. Ahhoz tehát, hogy jól döntsünk, érdemes megismerni a kókuszolaj összes típusát. Most ezeket vesszük sorra.

 

A piacon található finomított kókuszolajok között találjuk a:

-kókuszpogácsából kisajtolt kókuszolajat: ezek tipikusan RBD kókuszolajnak számítanak, amit a trópusi országokban egy mechanikus eljárással nyernek ki a szárított koprából. A fizikai finomítás tisztább folyamat, mint a kémiai finomítás, amit különféle vegyi anyagokkal és oldószerekkel végeznek. Ez a kókuszolaj tehát eléggé közel áll a kókuszban természetesen megtalálható olajokhoz.

 

kókuszolaj: ha a leírásban semmiféle jelző nem szerepel, csak a kókusolaj kifejezés, akkor valószínűleg egy RBD kókuszolajjal van dolgunk. Meg kell jegyezni, hogy a kopra egy olyan termék, amelyet a trópusokról exportálnak a nyugati országok és, amit még finomítani kell ahhoz, hogy ehetővé váljon. Áltlaában ehhez különféle tisztító és mosószereket használnak. Amikor a kókuszolaj népszerűsége folyamatosan nő, akkor a kókuszolajat ezerféle vegyszerrel kezelhetik, mire a vásárlóhoz ér. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy e vegyszerek közül melyik marad a késztermékben, és, hogy annak milyen hatása van a szervezetre, akkor jobb, ha finomítatlan kókuszolajat vásárolunk.

 

Hidrogénezett kókuszolaj: Ez egy olyan finomított kókuszolaj, amitől érdemes távol maradni, ha étolajként szeretnénk használni a kókuszolajat. A kókuszolajban található telítetlen zsírok kis részét hidrogénezik, amelyek így transzzsírokká alakulnak. A folyamat során lesz a kókuszolaj szilárd a magasabb hőmérsékleten. Egyelőre azonban kevés az információnk arról, hogy mennyi hidrogénezett kókuszolaj van a piacon. Azonban gyorsan ki lehet szűrni: ha a bolt polcán a kókuszolaj szilárd, akkor valószínűsíthető, hogy hidrogénezve van. Ezt érdemes elkerülni.

 

Kókuszolaj a mentás fogkrém helyett

kokuszolaj1.jpgÉrdemes a mentholos fogkrémünk helyett kókuszolajjal végezni a napi fogápollást, mivel a kutatás azt mutatják, hogy ez a gyümölcs is képes elpusztítani azokat a baktériumokat, amelyek fogszuvasodást okozhatnak.

Egy kutatás megállapította, hogy a kókuszos összetevőket tartalmazó fogkrémek és szájvízek alkalmasak lehetnek a fogszuvasodás megelőzésében. “Az enzimmel módosított kókuszolaj beépítése a fogápolási termékekbe vonzó alternatíva lehetne a kémiai adalékok helyettesítésére, különösen, mivel a kókuszolaj már kis koncentrációban is működőképes”. Hozzátette, hogy a kókuszolaj atekintetben is igen fontos, mert már számos antibiotikum ellenállóvá vált a hagyományos kezelésekkel szemben.

Dr. Brady kísérlete korábbi kutatások eredményeiből indult ki: már kimutatták, hogy a félig emésztett tej is képes a Streptococcus mutans eltávolítani a fogzománcról. Mint mondja: “Adataink azt sugallják, hogy az emberi emésztés által módosul termékek antimikrobiális hatással bírnak”. “Ez minden olyan baktériumra hatással lehet, amelyek képesek az emésztőrendszert borító sejteken megtelepedni, illetve, amelyek hatással lehetnek a bél általános egészségére is”. Dr. Brady azt tervezi, hogy az enzimmel kezelt kókuszolaj működési mechanizmusát megvizsgálja a szervezetben. A tesztel arra utalnak, hogy ez az anyag képes szembeszállni a Candida albicanssal, és úgy tűnik, hogy a Streptococcus törzsekkel is leszámol.

 

Curry-s csirke kókusszal

A tradicionális thai curry a meleg, sós, édes és savanyú ízek kellemes keveréke, amelyek bizsergetik az ízlelőbimbókat. A curry pasztát mi magunk is elkészíthetjük, így lesz az igazi ez az étel, de persze a boltban vásárolt curry pasztával sincs semmi baj. Ha szeretnénk, hogy kevesebb nátriumot tartalmazzon az étel, akkor hagyjuk el a halszószt és a kókuszreszeléket kókusztejre cseréljük vagy használjunk több zöldséget, almát, mogyorót.

 

Hozzávalók

2 csirkemell

1 evőkanál kókuszolaj

2 közepes vöröshagyma

2 teáskanál piros curry paszta

4 gerezd fokhagyma gerezd

1/2 csésze cukrozatlan kókuszreszelék vagy kókusztej

2 közepes fehér burgonya

1 csésze cukkini

1 Red Bell paprika

2 evőkanál citromlé

2 evőkanál víz

4 evőkanál friss bazsalikom

2 közepes alma

1 csésze padlizsán

2 csésze brokkoli

1 közepes nyers zöldpaprika

6 közepes zellerszár

2 evőkanál kukoricakeményítő

2 csésze víz

 

Utasítások

-Főzzük meg a basmati rizst.

-Melegítsük fel a kókuszolajat, majd tegyük rá a hagymákat és pirítsuk őket addig, amíg finoman karamellizálódnak. Adjuk az egészhez a csirkét csíkokra vágva, majd a vörös curry pasztát, a fokhagymát és néhány perc alatt pirítsuk meg az egészet. Adjuk hozzá a kókuszt, a cukrot, a sót, majd a zöldségeket (kivéve a brokkolit, mert az csak a végén kerül bele, hogy megőrizze a színét) kockára vágva.

-Az egészet fedjük le, majd kezdjük el alacsony lángon párolni az ételt.

-Tegyük a végén bele a fűszereket, majd a kukoricakeményítőt egy külön edényben vízzel keverjük fel és így öntsük az ételbe, hogy azt besűrítsük.

-Adjuk hozzá a citromot, majd ízesítsük, ha szükséges és öntsük hozzá a kókusztejet, hogy még krémesebb legyen az étel állaga.

-Basmati rizzsel tálaljuk.

A nyers kókusz előnyei

A kókusz messzi múltra nyúlik vissza, hiszen már több ezer évvel ezelőtt is a csnedes-óceáni trópusokon döntő táplálékforrást jelentett a kókusz. Bár ijesztő feladatnak tűnhet a kemény dióból kibontani a kókusz húsát, mégis megéri a fáradtságot, hiszen így aromás húsra bukkanhatunk a kemény belső mögött. A nyers kókuszdió számos előnyt nyújt, táplálja a testünket, miközben kulináris, élvezetei értéke is meglepően magas.

 

Rost

A nyers kókuszdió igen gazdag élelmi rostokban: egy csésze felaprított kókuszban 7 gramm rost található, állítja az USDA Nemzeti Tápanyag Adatbázisa. A Nutrition Reviews 2009 áprilisi számában egy tanulmány megmagyarázza, hogy a rostokban gazdag étrend fokozhatja a székletürítést, így csökkenti az anyagcsere rendellenességből származó egészségügyi panaszok jelenlétét. A rostok ezenfelül csökkentik az aranyér kockázatát, megakadályozzák, hogy a vércukorszint túlságosan ingadozzák, így védelmet nyújtanak a cukorbetegséggel szemben, sőt fokozzák az immunrnedszer működését is. Ezen túlmenően a nyers kókuszdió rostjai javíthatják a koleszterinszintet is, mivel csökkentik az alacsony sűrűségű lipoprotein mennyiségét is a véráramban.

 

A kókusz esetében nagyon ritkák a mellékhatások, de ettől függetlenül fontos, hogy betartsuk az alapvető elővigyázatossági lépéseket. Mivel minden ember más és más, előfordulhatnak ártalmas reakciók, különösen akkor, ha az illető teste már hozzászokott egy zsírszegény étrendhez. A leggyakrabban előforduló reakció a hasmenés.

 

A kókuszolaj el tud romlani?

kokusz55.jpgA kókuszpálma gyümölcséből kivont kókuszolajat már évezredek óta használják a trópusi kultúrákban szerte a világon. Ma már nem csak és kizárólag a főzés egyik fontos összetevőjeként tekintünk rá, hanem mint gyógyszer, hidratáló szer, illetve bizonyos kozmetikumok alapjaként. Ellentétben a legtöbb növényi olajjal, a kókuszolaj képes ellenállni a romlásnak nagyon hosszú időn át, de mint minden más telített zsírsvban gazdag olaj egy idő után ez is megavasodhat.

 

Molekuláris szerkezete

A kókuszolaj többnyire telített zsírsavakból, méghozzá közepes szénláncú zsírsavakból áll össze, állítják  Research Center kutatói. Ezek a zsírsavak rövidebbek, mint a telített zsírok, melyek a húsokban és a tejtermékekben találhatóak, de mint bármely telített zsír, ezekből is hiányzik a kettős szén kötés. Ezzel szemben a legtöbb növényi olaj, például a szójaolaj vagy az olívaolaj magas arányban tartalmaz telítetlen zsírsavakat, ezért ezekben egy vagy több kettős kötés is van. A szervezet általában a telítetlen zsírok lebontását gyorsabban végzi el, mint a telített zsírokét, amiből az is következik, hogy a telítetlen zsírok sokkal romlandóbbak, mint a kókuszolaj.

 

Megfontolások

Mivel a kókuszolaj kis százalékban ugyan, de tartalmaz telítetlen zsírokat is, éppen ezért nem tartható el örökké, romlása nem kerülhető el. Azonban a kókuszolaj szavatossági idejét nagymértékben lehet növelni azzal, ha a kókusolajat hűtőben vagy fagyasztógépben tároljuk, illetve, ha felbontás után egy sötét helyen, fénytől elzárva tartjuk. Kerüljük az olyan kókuszolaj fogyasztását, aminek megválozott az íze vagy a színe.



Kókuszolaj: a végső szuperélemiszer

kokusz54.jpegKifogyhatatlan ellátások listája, illetve előnyök kapcsolódnak a kókuszolajhoz, ami lehet, hogy csak egy a sok új szuperélelmiszer közül, mégis a kutatások azt igazolják, hogy meglehetősen egyedi alapanyagról van szó. Számos kutatás megerősítette már a kókuszolaj hatékonyságát, ami többek között képes fokozni a bőr és a haj egészségét fokozni, illetve az általános egészségi állapotra is igen jó hatással van.

 

Hogyan lehet kihasználni a kókuszolaj előnyeit?

A legjobb módszer, hogy kihasználjuk a kókusolaj előnyeit, nem más, mint, hogy próbáljunk meg minél többet fogyasztani belőle frissen egy-egy étkezés során. A kókuszolajra átválthatunk a főzés és sütés során is, illetve a hagyományos bőrápoló termékek helyett kezdjünk el tiszta kókuszolajat használni. Érdemes egy nagyon egyszerű rutint is beiktatni: este lefekvés előtt, mielőtt aludni mennénk, kenjük be az arcunkat kókuszolajjal, mert így minden bizonnyal megőrizhetjük bőrünk hidratáltságát és tápláltságát, illetve ezzel a módszerrel megadhatjuk a bőrünknek azt az egészséges ragyogást, amire mindig is vágyott. Akár azt is meg lehet próbálni, hogy létrehozzuk saját szépségápoló termékünket otthonunkban. Rengeteg oka van annak, hogy miért érdemes a kókusolajat választani, így az szerves részévé válhat a mindennapi bőrápolási rutinunknak.

 

Így haladva előre, a kókuszolajat egyre több funkcióra fel tudjuk majd használni a bőrünkön és a testünkön, raádásul idővel mindössze néhány perc alatt létre fogjuk tudni hozni saját szépságápolási termékeinket, amelyekhez kiváló recepteket találhatunk a neten.

 

A kókuszolaj használata a viszkető fül kezelésében

kokusz53.jpgA viszkető fül gyakori és bosszantó probléma lehet. A viszketés forrása lehet  bőr gombás fertőzése, egy bőrgyulladás, a túl sok fülzsír, ami építményekben felhalmozódik vagy egy allergiás, illetve atópikus kiszáradás is. A kókuszolajjal néhány fajta viszketést igen hatékonyan lehet enyhíteni, de a legjobb mindig az, ha először konzulálunk orvosunkkal, aki majd meghatározza a viszketés forrását, illetve aki ki tudja zárni, hogy a tüneteket nem egy élesztőgomba túlszaporodás, Candida-fertőzés vagy allergia okozza, mert ilyen esetekben a kókuszolaj csak a tüneteket képes kezelni, de a problémát nem szünteti meg.

 

Élesztő

A kókuszolaj hatásos hordozó olaj is lehet, amibe a szintén gombaölő tulajdonságokkal rendelkező fokhagyma illóolajait keverhetjük. A szakértők szerint a fokhagymát már évezredek óta használják, hogy megfékezzék a gombák elszaporodását, illetve, hogy enyhítsék a különféle fertőzéses panaszokat. A saját fokhagymás kókuszolajunkat mi magunk is elkészíthetjük otthon, ehhez csak az kell, hogy egyenlő arányban keverjünk össze kókuszolajat és extra szűz olívaolajat, ameyeket alaposan átitatunk préselt fokhagymával. Óvatosan melegítsük ezt a keveréket, vigyázva arr, hogy az ne érje el a forráspontot, majd a keveréket átszűrve csepegtessük azt a fülbe, hogy a fülviszketést enyhítsük vele.

 

Persze mindig fontos meggyőződni arról egy bőrpróba segítségével, hogy nem vagyunk allergiásak a kókuszolaj semelyik összetevőjére sem.

 

A kókuszolaj és a cellulitisz

kokusz52.jpegA duzzanatok és a piros kiütések a bőrön nem szórakoztatóak, ráadásul egy baktériális fertőzés is okozhatja őket, amit cellulitisznek hívunk. Ha a bőrünkön meleg érzetet tapasztalunk, illetve bőrpírt, akkor valószínűleg erről van szó. Bár van számos kezelési módja a cellulitisznek, úgy tűnik, hogy a kókuszolaj ezek közül a leghatékonyabb. A kókuszolaj ugyanis képes bizonyos baktériumokat eltüntetni és elpusztítani, így a cellulitiszes állapottal is le tud számolni. A kókuszolajjal fel lehet gyorsítani a gyógyulási folyamatot.

Ha túlsúlyosak vagyunk vagy rendszertelenül táplálkozunk, illetve nem végzünk rendszeres testmozgást, akkor sokkal nagyobb esélyünk van a cellulitisz megjelenésére. Ezenfelül bizonyos hormonális változások is okozhatnak ilyen jellegű problémákat.

 

Mire kell odafigyelnünk?

A cellulitisz további szövődményekhez vezethet, deformitásokhoz, szívproblémákhoz, fáradtsághoz, idegességhez, depresszióhoz, idegi fájdalomhoz, illetve álmatlansághoz. Ezért mindig fontos, hogy felkeressük az orvosunkat, mielőtt bármilyen kezelést megkezdenénk magunktól. Kérdezzük meg az orvosunkat, hogy melyik diéta a legjobb a számunkra, illetve, hogy milyen módon érdemes ebbe beilleszteni a kókuszolajat. A friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása is gyakran ajánlott a cellulitisz esetében, mivel azok olyan enzimeket és tápanyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek a fertőzések elleni védekezésben. Ezenfelül fontos, hogy sok vizet igyunk, illetve, hogy rendszeresen végezzünk testmozgást. Ezenfelül érdemes a bőrt egy puha kefével hámlasztani, mivel ez elősegíti a vér áramlását, így a fertőzött területre hamarabb eljutnak a tápanyagok.

 

Miért éri meg a kókuszt mindennapjaink részévé tenni?

kokusz51.jpgA kókuszdió előnyeit úgy tűnik, már mindenki kívülről fújja. Sőt a kókuszdió, a kókuszolaj, a kókuszvíz és a kókusztej ma már természetesen jelen van számos helyen, mivel a kutatások is bebizonyították egészségügyi előnyeiket. A tudósok igazolták, hogy a kókuszolaj segít kezelni a különféle bőrrel és hajjal kapcsolatos kérdéseket, fokozza a betegségekkel szembeni ellenálló képességet és az emberek életerejét, szabályozza a testsúlyt és még számos pozitív hatása ismert. Mindezen egészségügyi juttatások egyébként a kókuszolaj és a kókusz exkluzív kémiai komponenseinek tudható be, jórészt a benne található közepes szénláncú triglicerideknek, amelyek nagy számban vannak jelen a kókuszban.

Sokáig úgy gondolták, hogy a kókuszolaj igen veszélyes az egészségre, pontosan azért, mert a kókuszolaj összetevőinek 90%-a nem más, mint telített zsírsav. Sokáig tartott a tudósoknk megérteni, hogy ezek a zsírok nem ellenségei az egészségnek. Sőt. Mivel a kókuszolaj szinte minden zsírja valójában közepes szénláncú triglicerid, ezért ezek nagyon egészségesek, mivel könnyen felszívódnak a szervezetben. Könnyebben, mint más zsírsavak. A hosszú szénláncú zsírsavakkal ellentétben, a közepeseket az emberi szervezet nem képes tárolni, így nem válnak testzsírrá, sőt a májba kerülve egyenesen energiává alakulnak át. Tehát a kókuszolaj lényegében segít a szervezetnek abban, hogy az még több energiát tudjon előállítani. Mi több, ezek a zsírsavak hatékonyan növelik a HDL koleszterin szintjét is, így még inkább segítenek elkerülni a szívbetegségeket is.

 

Kókuszolaj, hajra 1.

kokusz50.jpgA kókuszolaj valóban igen sok mindenre fantasztikus. Sőt bármilyen meglepő, a hajápolásban is nagyszerűen lehet használni. Ha telt, fényűző, fényes és dús hajkoronára vágyunk, akkor nem kell mást tenni, mint azt kókuszolajjal ápolni bizonyos rendszerességgel. Illetve akkor is érdemes a kókuszolajhoz nyúlni, ha meg szeretnénk szüntetni annak töredezettségét, illetve mattságát.

De miként is dolgozik a kókuszolaj a hajon? A kókuszolaj teli van fehérjével, az pedig tény, hogy a hajunk vágyik a fehérjére. Minden alkalommal tehát, amikor samponnal mosod a hajad, érdemes létfontosságú aminosavakat, illetve más tápanyagokat bejuttatni a hajba, amit leginkább a kókuszolajjal lehet megtenni. Tisztában kell lenni azzal, hogy a kereskedelemben kapható samponok közül a legtöbb teli van szulfátokkal. A szulfátok valójában tisztítószerek, amelyek a mosószerben is megtalálhatóak. A szulfátok esetenként rászáradhatnak a hajra és a fejbőrre, onnan pedig eltávolítják a természetes olajokat, melyek szükségesek lennének ahhoz, hogy a hajunk és a fejbőrünk megőrizhesse egészségét. Azonban a kókuszolaj nem így viselkedik, hiszen ez az anyag természetesen képes elérni azt, hogy megőrizze a haj simaságát és fényességét, így a hajkoronánk nem lesz többé unalmas, még akkor sem, ha göndör szálakkal rendelkezünk.

A kókuszolajat tehát samponként vagy balzsamként is fel lehet hazsnálni a haj ápolására, tisztítására.

 

Újabb érvek a kókuszolaj használata mellett 1.

kokuszolaj25.jpegTévhit lenne, hogy a kókuszolaj rossz az egészségünkre. Az emberek a világ minden tájáról megtapasztalják, hogy a kókuszolajnak rengeteg egészségügyi előnye van. Ez valójában az egyik legegészségesebb olaj, amit fogyasztani tudunk. Íme néhány érv amellett, hogy miért is érdemes használnunk a kókuszolajat mint a hagyományos étolajunk egy egészséges alternatívája.

 

A kókuszolajnak olyan előnyei vannak, mely más olajoknak nincsenek

Bizonyíték van arra, hogy a kókuszolaj igen hatékony gombaellenes, antibakteriális és vírusellenes hatásokat is képes produkálni, kár külsőleg, kár belsőleg használjuk azt. A legtöbb olaj oxidálódik és nagyon hamar avas lesz, ráadásul a szabad gyökök számát is megsokszorozzák így. A kókuszolaj azonban nem oxidálódik olyan könnyen, és nem termel szabad gyököket, mint más többszörösen telítetlen növényi olajok. A szabad gyökök olyan betegségekért is felelőssé tehetőek, mint az arthritis, illetve fokozzák a rákra való hajlamot is.

A kókuszolaj ezenfelül segít abban, hogy a tápanyagokat, a vitaminokat és az ásványi anyagokat a szervezet hatékonyabban nyelje el.

 

A kókuszolaj az egyik legjobb olaj, amit a főzéshez is lehet használni.

Ha a főzésről van szó, akkor a kókuszolaj előnyösebb még az olívaolajnál is, mivel magasabb hőmérsékleten is hatékonyabb hatást fejt ki. Számos egészséges olaj van, például az olívaolaj, a lenmagolaj, amelyet ugyanakkor nem lehet használni a magas hőmérsékleten való sütéshez, főzéshez, mert szétesnek és elveszítik jótékony tulajdonságaikat. A kókuszolaj azonban jól használható magasabb hőmérsékleten is.

A kókuszolaj nehezebben avasodik meg, ellentétben más főzőolajokkal. Az avas olajokban azonban nagyon sok a szabad gyök, amelyek a vezető oka lehetnek a rák kialakulásának. A kókuszolaj több, mint egy évig megőrzi a minőségét még akkor is, ha szobahőmérsékleten tároljuk.

 

Kókuszlisztes sütik

kokuszolaj24.jpgA legjobb, ha a gluténmentes süteményeinkhez kókuszlisztet és valamilyen más gluténmentes lisztet használunk, de azt sohase felejtsük el, hogy 1 césze búzaliszt körülbelül ½ csésze kókuszliszttel egyenértékű. Ezt általában minden gluténmentes liszt esetében lehet alkalmazni, mivel a legtöbb körülbelül olyan sűrűségű, mint a kókuszliszt. Persze akkor is finom süteményeket lehet csinálni, ha azokat 100%-ban kókuszlisztből készítjük el. De azt tudni kell, hogy mint minden új próbálkozás esetében, előfordulhatnak sikertelen kísérletek is, azonban idővel az adott recept jobb és jobb lesz. Mivel a sütemények esetében fontos a megfelelő textúra, éppen ezért néhány fontos szempontot mindig szem előtt kell tartani, amikor ezeket a típusú süteményeket készítjük.

 

Ropogós sütemények

A ropogós állagot a legkönnyebb elérni a kókuszliszttel. A tojás mellé szilárd állagú zsiradékot (pl. kókuszolaj) használjunk és addig süssük a kekszeket, amíg azok aranybarnák lesznek.

 

Puha sütemények

A puha, torta szerű textúrát úgy lehet elérni, ha 100%-ban kókuszliszttel sütünk. Ezt lehet valamilyen folyadékkal vagy krémmel (joghurt, tejföl) krémesíteni és két-három tojással lazítani a szerkezetén. Fontos arra is figyelni, hogy ne süssük túl.

 

Ragadós sütemények

Ezt a textúrát a legnehezebb kialakítani, főleg akkor, ha kókuszliszttel dolgozunk. Próbáljunk ki sűrű, ragadós élelmiszereket, juharszirupot, mézet vagy barnacukrot és csak minimális kókuszlisztet használjunk. A kókuszolaj használata is erősen ajánlott.

 

Kicsit a kókusztejről 1.

kokusolaj23.jpegA kókusztej egy krémes folyadék, ami a kókuszdió fehér húsából készül. Ezt a magas zsírtartalmú folyadékot többnyire főzésre használják, az ételek ízének gazdagítására használják. A kókusztej gyakori összetevője a dél-kelet-ázsiai konyhának, valamint más trópusi területeken is gyakran használják, például Dél-Amerika és a Karib-térség bizonyos részein.

Ma már megnövekedett a piacon a kókuszos termékek száma, éppen ezért fontos tisztázni, hogy a kókuszvíz és a kókusztej nem azonos egymással. A kókuszvíz találhtó a kókuszdió belsejében, a kókusztej pedig a kókusz húsából kerül előállításra.

 

Hogyan készül a kókusztej?

A kókusztejet a kókuszdió fehér húsából állíthatjuk elő forró víz segítségével. Öntsük rá a feldarabolt húsra a forró vizet, hagyjuk, hogy kiázzanak a hatóanyagok, majd nyomjuk ki a húsból  maradék folyadékot. Egy sűrű, zsíros krém fog felemelkedni a folyadék felszínére, ezt el kell távolítani, majd akár később fel is lehet hazsnálni egyéb konyhai célokra. Az alatt megbújó krémes, kissé édeskés lé lesz a kókusztej, ami így már készen áll a használatra.

A friss kókusztej hamar megavsodik magas zsírtartalma miatt, ezért azonnal fel kell használni vagy a hűtőszekrényben egy légmentesen záródó edényben néhány napig eltartható. A konzerv kókusztej rendkívül stabilt, ezt a polcokon is lehet akár hónapokig is tárolni felbontatlanul. A tárolás során a kókuszolaj felhalmozódik a folyadék tetején és ez maga a kókusztejszín. Ezt könnyen visszakeverhetjük a tejbe, ha szeretnénk, de le is szedhetjük róla.

 

A kókuszolaj trigliceridjeinek előnyei 1.

kokuszolaj21.jpegVessünk egy pillantást arra, hogy a tudományos vizsgálatok milyen előnyeit igazolták a közepes szénláncú zsírsavaknak, így a kókuszolajnak.

 

1) Hasnyálmirigy-gyulladás

A közepes szénláncú trigliceridek segíthetnek enyhíteni a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás során fellépő fájdalmakat, leginkább persze azokat, amelyek egy-egy étkezés után jelentkeznek.

 

2) Fogyás

A közepes szénláncú trigliceridek igen hatékonyak a fogyás beindításában, mivel már több kutatás is igazolta, hogy e zsírsavak hatására javul az energiafelhasználás, a hőtermelés és fokozódik az anyagcsere működése, aminek következményeképpen beindul a fogyás. Éppen ezért, ha a kókuszolaj fogyasztása egy egészséges, kiegyensúlyozott étrend mellé társul, akkor segítségével könnyedén megszabadulhatunk a felesleges zsírpárnáinktól.

 

A közepes szénláncú trigliceridek és a kókuszolaj köznapi felhasználása

Amikor egy gyógyszeres kezelést egészít ki a közepes szénláncú trigliceridek fogyasztása, akkor a következő állapotok kezelésében is részt vehet:

 

-Alzheimer-kór

-coeliakia

-cisztás fibrózis

emésztési problémák miatt a gyomor részleges eltávolítása

-epehólyag betegségek

-májbetegségek

 

Ezenfelül a közepes láncú triglicerideket úgy tartják számon, mint a sportteljesítmény javítására és a fogyás előmozdítására alkalmas természetes orvosság.

 

A kókuszolaj tényleg jó hatással van a pajzsmirigyre?

kokuszolaj21.jpeg2003-ban egy kutatás arról számolt be, hogy a kókuszolaj lehet az új pajzsmirigy kezelési mód. Ezen nyilván sokan felkapták a fejüket, és egyből tudni akarták, hogy a kókuszolaj valóban képes-e kezelni a különféle pajzsmirigy problémákat, és ha igen, mi módon teheti ezt meg. Tehát a kérdés az, hogy a kókuszolaj képes-e gyógyítani a hipothyreosist, a pajzsmirigy alulműködést és képes-e megszüntetni az e betegséggel együttjáró hirtelen súlygyarapodást? A kérdésre Dr. Ken Woliner válaszol.

A kutatási eredmények lényege volt, hogy a alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú étrend, illetve a kókuszolaj képes gyógyítani a pajzsmirigy betegségeket. Dr. Wilner ugyan nem volt közvetlen kapcsolatban a kutatás vezetőjével azonban megtett minden tőle telhetőt, hogy értékelje az eredményeket és meghatározza a leközölt eredmények érvényességét és megbizhatóságát. A rendelkezésre álló információk alapján és személyes tapasztalatai szerint ő is egyetértett azzal, hogy a pajzsmirigy alulműködést bizonyos szinten képes kezelni a kókuszolaj, mivel az a benne található zsírsavaknak köszönhetően felgyorsítja az anyagcserét, ami a lelassult pajzsmirigyre is jó hatással van. Ezenfelül a kókuszolaj képes beindítani a zsírégetést is, aminek köszönhetően a pajzsmirigy alulműködésben szenvedő emberek a felesleges testsúlyuk egy részétől meg is szabadulhatnak - persze ehhez szükség van a rendszeres testmozgásra és a tápanyagban gazdag étrendre is.

 

Főzés-sütés a kókuszolajjal

kokusz20.jpgA kókuszolaj előnyeit sokféleképpen kiélvezhetjük, ezek közül most mindössze néhányat említünk meg, néhány praktikus tanáccsal, hogy a kókuszolaj előnyeit maximálisan ki tudjuk használni.

 

Légkeveréses és egyéb sütéshez - A kókuszolaj nagyszerűen ellenáll a magasabb hőmérsékletnek, egészen 177 fokig képes megőrizni a szerkezetét, csak afelett esik szét részekre. Ennek megfelelően nyugodtan süthetünk kókuszolajjal anélkül, hogy a széttöredezésből származó mérgező anyagokkal vagy a felszabaduló szabad gyökökkel számolni kellene, mivel a kókuszolajnak nagyon stabil a szerkezete a telített zsíroknak köszönhetően. Alapvetően így bármilyen ételt elkészíthetünk, amíg nem melegítjük a 177 fok felé az olajat.

 

Serpenyőben sütés - A kókuszolaj nagyszerűen le fogja rövidíteni a sütési időt, ráadásul igazán izgalmas aromát kölcsönöz a legtöbb ételnek. A kókuszolajból ráadásul kisebb mennyiség is elegendő, pontosan azért, mert telített zsírsavji hatékonyabban segítenek az ételek átsütésében, azok elkészítésében.

 

Italokhoz - Egyszerűen keverjük bele a kókuszolajat a forró italunkba, legyen az tea, kávé, forró csokoládé vagy akár egy forró leves. Érdemes alaposan átkeverni, hogy a kókuszolaj ne lebegjen a felszínen, mert így nem fog zsíros utóízt hagyni a szájban.  Ily módon igazán jól érezhetjük a gazdag kókusz ízt.

 

Önmagában - A kókuszolaj nyersen és önmagában is fogyasztható, mivel ez rnedkívül ízletes anyag, ami nem emlékeztet a többi zsírra.

 

A kókuszolaj mint az akne kezelője

kokusz19.jpgMielőtt nekilátnánk elmondani, hogy a kókuszolaj miért kiváló az akne kezelésében, akkor először meg kell érteni, hogy pontosan mi okozza a pattanások jelenlété. Ha túl sok toxin kering a vérben, akkor a bőrben túlzott mennyiségű faggyú termelődik. A túl sok faggyú pedig gyorsítja a hámsejtek elhalását és így gyakoribbak lehetnek a bakteriális fertőzések, a szőrtüsző-gyulladások, a pattanások, mivel a hámsejtek és a faggyú eltömítik a pórusokat, ami gyulladást okoz.

Az akne nagyon csúnyává teheti az arcunkat, de azt tudni kell, hogy ez a probléma kezelhető. Azonban nagyon fontos felismerni, hogy a kezelésnek idő kell. A kókuszolaj igen hatékony abban, hogy megszüntesse a pattanásokat, attól függetlenül, hogy milyen súlyosak a tünetek. A kókuszolaj használatával:

 

-erősítjük a májműködést, így a máj eltávolítja a mérgeket a vérből, illetve kikapcsolja az androgéneket, melyek serkentik a faggyú túlzott működését.

 

-lenyugtatjuk a faggyútermelést, ha helyileg okozzuk, mivel a zsírsavak utánozzák a faggyú működését.

 

-eltávolítják az elhalt hámsejteket, így kitisztítja a pórusokat.

 

-megállítjuk a baktériumok elszaporodását, hogy kiegyensúlyozzák a jó és rossz baktériumok egyensúlyát a szervezetben.

 

-serkenti a bélmozgást, így a mérgező hulladék hamarabb és hatékonyabban távozik a szervezetből.

 

Egyszerűen fogalmazva a kókuszolaj hatékonyan segít a pattanások megszüntetésében.

 

Kókuszolaj az arcápolásban

kokusz18.jpgSzáraz vagy hámló bőrtől szenvedünk? Az arcunk kiszáradt és repedezett? Akkor szerencsénk van, mert erre létezik egy gyors, egyszerű és természetes megoldás, amellyel hatékonyan meg lehet szüntetni ezeket a problémákat. A kókuszolaj ugyanis igen hatékonyan működik arcápolóként is.

A trópusok egyik ikonikus képe a kókuszpálma. Ez felidézi ez egzotikus ázsiai partokat, ahol plakátok hirdetik a különféle kókuszos finomságokat, italokat stb. Azonban nemcsak e hangulatért érdemes elcsábulni a kókuszolajnak, hanem azért is, mert a kókuszolaj a mindennapi életben is fontos szerepet játszik, több szempontból is.

A kókuszolajat Thaiföldön sokféleképpen és változatosan használják, fehér húsát péppé zúzzák, kókusztejes készítenek belőle vagy olajat sajtolnak ki, amelyet felhasználnak a főzéshez, frissítő italokban, a kókuszdió héjátval pedig tüzelnek… és így tovább.

Mi most a kókuszolaj szépségápolásban felhasználható tulajdonságaira koncentrálunk. Jó hír az, hogy sok előnye között olyan csodákat is képes véghezvinni, mint az arcbőr tisztítása és lágyítása.

Ha Thaiföld vidékeink haladunk át és megfigyeljük a rizsföldeken dolgozó nőket, akkor azt látjuk, hogy bőrük sima és feszes. De hogyan lehet az, hogy ők egész nap a napon vannak, és mégsem szárad ki a bőrük, mégsem kezdenek el ráncosodni? Az egyik ok, amiért ez megtörténik, az a kókuszolaj használata. Ezek a nők megtanulják az anyjuktól kiskorukban, hogy a Thai gyögynövények és gyümölcsök, illetve, hogy a kókuszolaj milyen gyógyító és hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik, így pontosan tisztában vannak azzal, hogy a kókuszolaj a leghatékonyabb az arcbőrük ápolására is.

Csak dörzsöljünk be egy kis mennyiséget mi is az arcunkba és látni fogjuk, hogy miért is olyan előnyös a kókuszolaj az arcbőr számára.

 

A kókuszolaj a kutyák számára

kokusz17.jpegAz organikus kókuszolaj legalább olyan jó a kutyáink számára, mint számunkra. Ha arra törekszünk, hogy a háziállataink jól érezzék magukat és egészségesek legyenek, akkor érdemes a kókuszolajat használni. Belsőleg és külsőleg egyaránt használható a különböző egészségügyi problémák kezelésére, köszönhetően a közepes szénláncú zsírsavjainak. A benne található laurinsav antivirális, antibakteriális, gombaellenes és antimikrobiális tulajdonságokkal bír, így összességében a kókuszolaj a kutyák esetében segít a fertőzések leküzdésében, de a kutya áltlaános egészségi állapotán is nagymértékben képes javítani.

A kutyák esetében az étrend kiegészítőket egyszerűen csak belekeverjük az ételükbe vagy felodjuk a vizükbe. A legtöbb kutya a kókuszolaj ízét szeretni fogja, így hasonlóképpen járhatunk el e tápanyag esetében is. A legfontosabb, hogy a fertőzéssel szembeni harc során a kutya szervezetébe bejusson a laurinsav. A laurinsav egyetlen bőséges forrása az anyatej a kutyáknál is (mindannyian tudjuk, hogy az anyatej milyen fontos szerepet játszik abban, hogy a csecsemők egészségesek legyenek és védve maradjanak a fertőzésekkel szemben, a kutyáknál ez a sav ugyanezt a segítséget nyújtja), de a kókuszolaj is hatalmas koncentrációban tartalmazza a laurinsavat.

A kókuszolaj használatára aznban érdemes a kutyánkat is felkészíteni. Elsőként csak kis mennyiséget adjunk a kutyánknak, mivel ha túl sokhoz jutna hozzá, akkor előfordulhatnak nála gyomorpanaszok, hasmenés és hányás is. A kókuszolajnak erős a méregtelenítő hatása is, éppen ezért érdemes a kutyát fokozatosan hozászoktatni. A kistestű kutyák esetében negyed kanálnyi mennyiséggel, a nagytestűeknél 1 kanálnyival kezdjünk. Néhány naponta lehet növelni az adagot.

 

Kókuszolaj - az akne kezelése természetesen

kokusz16.jpgHa az olcsóbb, alternatív, természetes és hatékony kezelési módokat keressük az akne megszüntetése érdekében, akkor a legjobb kezelést a kókuszolaj nyújthatja. A kókuszolaj segítségével az aknés bőrfelület jobban fog kinézni, jobban fogjuk érezni magunkat és ráadásul igen olcsón meg fogunk szabadulni a pattanásoktól. Az akne legtöbb formája csak kellemetlen és kínos, néhány esetben hegesedés és a bőr besüppedése is kialakulhat, ezért nagyon fontos az akne megfelelő kezelése.

Az embereknél igen gyakran jelentkezik az akne. Ez az egyik bőrbetegség, ami a világon 40 millió embert érint. Ennek a számnak a 80%-a a 11-30 éves korosztály közül kerül ki. Az akne legyakrabban az arcon, a mellkason és a háton jelenik meg. A szakértők egyelőre nem ismerik a pontos okokat, de a helytelen életmód, a rossz táplálkozás, a savasodás, a hormontermelés következtében alakulhatnak ki. A legújabb kutatások azt mutatják, hzogy a stressz és a pattanások megjelenése összefüggésben áll, ezért fontos, hogy ezeket a tényezőket kiiktassuk valamilyen módon. A helyi kezelés természetes úton is történhet, spk esetben használnak kukoricakeményítőt, tojásfehérjét, de igazán hatékonynak csak a kókuszolaj bizonyult.

A kókuszolaj képes elpusztítani azokat a baktréiumokat, melyek a pattanások megjelenéséért felelősek, illetve egy olyan védőréteget képeznek a bőrfelületen, ami megakadályozza, hogy a későbbiekben a kórokozók behatoljanak a pórusokba.

 

A kókuszolaj tényleg segít a fogyásban?

kokusz15.jpegIdőnként annyira elfoglalt voltam, hogy nem tudtam a szabadidőmben jógát végezni és néha hónapok múltak el úgy, hogy nem volt időm a testozgás végzésére. Ugyanakkor a testmozgás hiánya a leadott súlyokat újra visszahozta, amitől csak a zsírégető olaj, a kókuszolaj segítségével tudtam megszabadulni. A kókuszolaj segített abban, hogy visszanyerjem a legjobb formám, ami elsőként számomra is meglepően hangzott, de a tapasztalatok azt mutatták, hogy valóban érdemes hinni a kókuszolaj fogyókúrás előnyeiben.

A tudósok már bebizonyították, hogy a kókuszolaj azért segíthet a fogyásban, mert eltérően más zsíroktól (pl. olívaolaj, lenmagolaj, stb) - amik nagy valószínűséggel zsírpárnaként fognak tárolódni a szervezetben, ha túl sokat fogyasztunk belőlük - a kókuszolajat a szervezet könnyedén képes energiává alakítani. Lehet ugyan, hogy egy telített zsírról van szó, viszont túlnyomórészben közepes szénláncú zsírsavakat tartalmaz. A szénlánc hossza és mérete egy fontos tényező, ami meghatározza, hogy a zsírt a szervezet mennyire képes konvertálni vagy tárolni. A hosszú szénláncú zsírsavak tárolódnak zsírpárnaként, mert ezeket viszonylag nehezebb lebontani, azonban a rövid és a közepesen hosszú zsírsavak könnyen lebomlanak és gyorsan alakulnak energiává, tehát a test nem tárolja őket. A kókuszolaj tehát fontos üzemanyag, fokozza az anyagcserét, viszont nem tárolódik zsírpárnaként, ehelyett inkább a zsírégetésben vesz részt.

Kókuszolaj: haj és bőr 1.

kokusz14.jpegHa szeretnénk, a kókuszolajat fel lehet használni a haj- és bőrápolásra is. A piacon so testápolási termék teli van vegyi anyagokkal, sőt több tízezer kozmetikumból csak 11%-uk olyan, ami valóban egészséges és biztonságos. Bár a címkén az szerepel, hogy természetes, ez még nem jelenti azt, hogy az adott termék használata biztonságos. Sok “természetesnek” mondott termék tartalmaz káros kémiai összetevőket. A kókuszolaj azonban teljesen természetes anyag, ráadásul hatékony a hajápolásban és a bőrápolásban is.

 

Kerüljük el a következő összetevőket, ha a hajunkat vagy bőrünket ápolnánk:

 

Sodium Lauret szulfát: Ezt a samponokban azért használják, hogy az habozzék. Valójában egy olyan vegyi anyagról van szó, ami a haj természetes rétegét eltünteti és kiszárítja a hajszálakat. Az anyag mérgező és különféle egészségügyi problémákat okozhat. Ezzel szemben a kókuszolaj mélyen táplálja a hajszálakat és a hajhagymákat.

 

Parfüm: A samponokban sokszor szintetikus illatanyagok vannak, de sok esetben ezek is toxikusak és allergiás reakciókat válthatnak ki. Ezzel szemben a kókuszolaj nem allergizáló.

 

DEA és TEA: A dietanol-amin és a trietanol-amin semlegesíti a lúgos pH-t. Ezek az anyagok könnyen felszívódnak, viszont elpusztítják a haj keratintartalmát, ami így törékennyé válik. Hosszú távon rákot és hormonális zavarokat okozhatnak. A kókuszolaj azonban megelőzi a töredezést.

 

Parabének: Ezek a termékek eltarthatóságát növelik. Ösztogén hatással bírnak és erősen mérgezőek. A kókuszolaj esetében azonban nincs szükség semmiféle tartósítószerre.

A kókuszolaj 5 fontos tulajdonsága

 

kokusz13.jpg1. A kókuszolaj kiváló bőrápoló. Ez az olaj tökéletesen hidratálja az arcot és az egész testet. A kókuszolaj rendszeres használata kizárja annak lehetőségét, hogy a bőr kiszáradjon vagy, hogy hámlani kezdjen. A kókuszolajat az üszkös sebek kezelésére is fel lehet használni, illetve a kisebb vágásokat is gyorsabban begyógyítja. A kókuszolajjal hatékonyan lehet küzdeni az öregedés ellen, mivel képes a kisebb ráncokat, a megereszkedett bőrt és a szarkalábakat is kezelni és eltüntetni.

 

2. A kókuszolaj nagyszerű hajápoló olaj. Ez az olaj képes a haj szépségét fokozni, mivel hozzájárul annak egészségéhez és növekedéséhez. Hajmosás előtt és hajmosás után is használható. Kondicionálóként is igen hatékony, mivel képes a sérült haj helyreállítására is.

 

3. A kókuszolaj segít a stressz feloldásában. Ez az olyan képes antidepresszív hatást kifejteni és a stressz csökkentésében is igen hatékony. Ha túl sok stressz ér minket, akkor a kókuszolajat a fejbőrbe bemasszírozva enyhíthetjük a mentális és a fizikai fáradtságot.

 

4. A kókuszolaj segít a fogyásban is. A szűz kókuszolaj fokozza az anyagcserét, éppen ezért segít a zsírégetésben. A kókuszolaj ráadásul nem zsírpárnaként raktározódik, hanem energiaként hasznosul.

 

5. A kókuszolaj használatával a szívbetegségeket is orvosolni lehet. Ez az olaj nagy mennyiségű telített zsírt tartalmaz, ugyanakkor igen sok benne a laurinsav, ami védi a szív és az artériák egészségét.

 

A kókuszolaj legfontosabb előnyei 1.

 

kokusz12.jpgFogyás

A kókuszolaj közepes szénláncú zsírsavai felgyorsíthatják az anyagcserét, mivel azok könnyebben emészthetőek, mint a hosszú szénláncú zsírsavak, ráadásul nem zsírpárnává, hanem energiává alakulnak át. Tény, hogy a közepes szénláncú zsírsavak háromszor, négyszer hatékonyabbak az anyagcsere gyorsításában, mint a hosszú szénláncú zsírsavak, a vezető kutatók pedig arra következtetnek, hogy a hosszú szénláncok közepesekre való cserélésével hatékony fogyás érhető el.

A kókuszolaj ezenkívül csökkenti a kockázatát a cukorbetegségnek, a szívbetegségeknek és javítja a koleszterinszintet is, állítja egy tanulmány, ami 20-40 éves nőket vizsgált két csoportban. A nők egy csoportja naponta 30 ml szójaolajat fogyasztott, a másik csoport pedig 30 ml kókuszolajat, miközben mérsékelt testmozgást végeztek 12 héten át. A tanulmánx eredményei azt mutatták, hogy a nők mindkét csoportjában csökkent a testtömegindex, de csak azoknál a nőknél, akik kókuszolajat szedtek, csökken a haskörfogat és a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a szívbetegségek kockázata.

 

Természetes orvosság a tüdőgyulladásra

Egy 2008-ban megjelent tanulmny szerint a kókuszolaj hatékonyabb és gyorsabb felépülést mutatott a tüdőgyulladásban szenvedő betegek esetében. A kókuszolaj képes a tüdőgyulladást gyógyítani, ami örvendetes fejlemény, hiszen ez csökkent kórházi tartózkodást, kisebb orvosi költségeket a beteg számára pedig a kórházi körülményeknek való alacsonyabb expozíciót is jelent. Sőt a kókuszolajnak köszönhetően az antiobiotikumokról is le lehet mondani, tehát kisebb eséllyel fogunk szenvedni a szintetikus kapszulák okozta mellékhatásoktól is.

 

A kókuszliszt: egy gluténmentes alternatíva

kokusz11.jpgNagyon sok ember szenved lisztérzékenységben, glutén intoleranciában és különféle emésztési rendellenességektől, így a gluténmentes élelmiszerekre történő átállás elengedhetetlen a tartós egészséghez. A baj az, hogy ez ritkán megy egyszerűen. Miután el kezdtük kiiktatni a búzát és más gabonaféléket a diétából, úgy tűnhet, hogy szinte semmit sem ehetünk. De nem kell lemondanunk kedvenc pékárunkról, csupán ki kell találni, hogy azt gluténmentesen készíthessük el. A kókuszliszt egy jó megoldás lehet ezekre az esetekre.

 

A kókuszliszt előnyei

Az első és legfontosabb előnye a kókuszlisztnek, hogy gluténmentes. A glutén komoly problémákat okozhat azoknak, akik nem képesek azt megemészteni. A glutén intotelancia gyakori tünetei a fáradtság, a depresszió, a súlygyarapodás és az emésztési zavarok.

A kókuszliszt ezenfelül igen gazdag különféle rostokban. Több, mint kétszer annyi rost van benne, mint a teljes kiőrlésű lisztben és ötször annyi, mint a barna rizslisztben. A rost pedig elengedhetetlen a vércukorszint szabályozásában, az emésztés helyreállításában, az anyagcsere fellendítésében.

A kókuszliszt tartalmazza a kókuszolaj már ismert közepes szénláncú zsírsavait, amik antivirális, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek a zsírsavak nagymértékben fokozzák az anyagcserét.

A kókuszliszt ráadásul csak kismértékben emeli meg a vércukorszintet, így a cukorbetegek számára is igen ajánlott a fogyasztása. Tehát úgy tűnik, hogy nagyon sok esetben lehet a kókuszliszt a hagyományos liszt egészséges alternatívája.

 

Itt van, amit tudnod kell a csodálatos kókuszolajról 1.

kokusz10.jpg

-A kókuszolaj fontos szerepet játszik a hajápolásban. A kókuszolaj egyedi zsírsavjainak kicsi a molekuláris szerekezete, így szabadon átjutnak a sejtmembránon, behatolnak a hajtengelybe és szó szerint mélykondicionálást végeznek belülről, mint más balzsamok.

 

-A kókuszolajjal történő masszázs segítségével a fejbőrön megszüntethetjük a korpát is. A korpásodást legyakrabban a bőr szárazsága vagy egy belső gombás fertőzés okozza, ami elérte a fejbőrt, azonban a kókuszolaj rendszeres használatával a gombákat is elpusztíthatjuk és a fejbőr szárazságát is megszüntethetjük. Mély hajkondicionálóként érdemes hajmosás után bemasszírozni a fejbőrbe.

 

-A kókuszolaj bőrkondicionálónak is kiváló, mivel a közepes szénláncú trigliceridek mélyen behatolnak a haj szerekezetébe, ahol hidratálják és regenerálják a sejteket. A kókuszolaj védi a bőrt a környezeti károkkal és a szabad gyökökkel szemben. A kókuszolaj még napvédő hatást is biztosít, mivel az UV sugarak 20%-át képes kiszűrni.

 

-A kókuszolaj gazdag antioxidánsokban és tele van természetes mikrobiális és antibakteriális savakkal, például kaprilsavval vagy kaprinsavval. Ennek köszönhetően képes a bőrt simává és fénylővé tenni, ráadásul szuper anti-aging szerként is működik. Ezenfelül E-vitamint is tartalmaz, ami szintén egy olyan antioxidáns, ami a bőr egészségének megőrzésében játszik fontos szerepet.





Fogyás - Közepes szénláncú zsírsavak találhatók kókuszolaj felgyorsíthatja anyagcserét gyorsabb , mint a hosszú szénláncú zsírsavak , mert könnyen emészthető, és energiává alakul át . Tény, hogy egy tanulmány szerint a közepes lánchosszúságú zsírsavak , hogy három -szer hatékonyabb , mint a figyelem metabolizmus hosszú szénláncú zsírsavak, vezető kutatók arra következtetni, hogy a hatékony fogyás érhető kicserélésével hosszú szénláncú zsírsavak közepes láncú zsírsav savak. ( http://www.naturalnews.com/026808_oil_coconut.html )

 

Természetes orvosság tüdőgyulladás - A bemutatott tanulmány , mielőtt az American College of Chest Physicians október 29-én , 2008, kókusz olajat találtak kínál tüdőgyulladás betegek gyorsabb és teljesebb a tüneteket . Ez lehet örvendetes fejlemény sok , mivel ez azt jelenti, csökkent a kórházi tartózkodás , kisebb orvosi költségek és az alacsonyabb expozíció a beteg a kórházi környezetben . Sőt, ez egy olcsó továbbá a hagyományos antibiotikumokkal és nincs ismert mellékhatása. ( http://www.naturalnews.com/025038_coconut_child_oil.html )

 

Csökkenti a kockázata a cukorbetegség, a szívbetegség és javítja a koleszterin szintet - Egy tanulmány készült női témákban, 20-tól 40 éves , fele a tárgyak arra utasították , hogy egy 30 ml szójaolaj kiegészítés a másik fele pedig arra utasították , hogy a 30ml kókuszolaj kiegészítés , miközben a mérsékelt testmozgás rutin egy 12 hetes időszak . A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy bár mindkét csoport a nők volt egy csökkenés a testtömegindex ( BMI ), csak a nők, akik szedtek kókuszolaj mutatott méltó elhalálozás haskörfogatnak jelentősen csökkenti a kockázatot a feltételek, mint a II-es típusú cukorbetegség és a szívbetegség .

 

Továbbá a tanulmány azt is kimutatta, hogy az alanyok, akik tapasztalt javulást a koleszterin és a magasabb HDL és magasabb HDL : LDL arány voltak azok figyelembe kókuszolaj. Ezek figyelembe szójaolaj nem kapta meg ugyanazokat az előnyöket , de tükrözi a magasabb teljes koleszterin, valamint a magasabb LDL-koleszterin kisebb , alacsonyabb HDL koleszterin és alacsony HDL : LDL arány . ( http://www.naturalnews.com/026547_oil_coconut.html )

 

Segíti a csontok egészségét és a krónikus fáradtság - Kutatás talált kókuszolaj , hogy segít megelőzni a csontritkulás , mert ez segíti a tápanyagok felszívódását az ásványi anyagok , mint a kalcium és a magnézium - fontos ásványi anyagokat , hogy a csontritkulás elleni küzdelemben .

 

Ezenkívül a közepes lánchosszúságú zsírsavak kókuszolaj energiát termelnek helyett testzsír , és ezáltal javítja az anyagcserét , és megakadályozza a fáradtság. Az olaj is kimutatták , hogy elpusztítsa organizmusok a szervezetben, amely nedv erejét , és hozzájárul annak a feltételnek a fáradtság. ( http://www.naturalnews.com/033718_food_miracles.html )

 

Alzheimer-kór - Dr. Mary Newport , miután nem kap kezelést a férje demencia , felfedezte, hogy a kókuszolaj tartalmaz természetes közepes láncú trigliceridek ( MCT) . Ugyanezt az anyagot használták a klinikai vizsgálatban a férje nem jogosult . Így adta a férje 1 evőkanál. A kókuszolaj naponta kétszer egy másfél hónap , és látta, hogy szinte teljesen felépült . ( http://www.naturalnews.com )

 

Egyéb - eltekintve az egészségügyi ellátások a korábban említett , a következő egészségügyi ellátások bízták haszonélvezetére kókuszolaj :

 

• Véd a rák és a HIV és más fertőző betegségek

• Kills baktériumok és paraziták, mint a szalagos féreg és a májmétely

• Megkönnyíti a savas reflux , segíti a megfelelő bélműködést

• Csökkenti előfordulása aranyér

• gyógyít és enyhíti a bélrendszeri problémák

• Megnyugtatja earaches

• foglalkozik kapcsolatos tünetek a prosztata-megnagyobbodás

• Erősíti a májat , és véd a degeneráció

• csökkenti előfordulásának epilepsziás rohamok

• Csökkenti az ízületi és izom gyulladás

• Megkönnyíti neuropathia és viszketés a cukorbetegség.

( http://www.naturalnews.com/036028_coconu_oil_health_solutions.html )

 

Mennyi olajat kell venni , hogy élvezze az előnyeit ?

 

A kutatók szerint , egy felnőtt kell fogyasztani körülbelül 3 1/2 evőkanál. A kókuszolaj naponta : amelynek összege megegyezik a MCFA a szoptatott csecsemő kap egy nap . Az előnyök a kókuszolaj származnak tápértékének közepes láncú zsírsavak ( MCFA -k) , és a legjobb összehasonlítás a természetben, mint a százalékos MCFA fogyasztott egy étrend az emberi anyatejben . Azok számára, akik nincsenek hozzászokva, hogy a kókuszolaj a diéta , a legjobb, ha elindul egy kisebb összeget, és látom, hogy a szervezet reagál mielőtt a következő az ajánlott összeg .

 

Van kókuszolaj semmilyen káros mellékhatása ?

 

Kókusz olaj nincs ismert mellékhatása . Azonban, ha arra használják, hogy az alacsony zsírtartalmú étrend , gyakori mellékhatás lenne hasmenés. Valószínűleg nem tanácsos kezdeni a nagy mennyiségű azonnal. Terjesztése az ajánlott összeg során egy nap és az épület akár egy nagyobb adag segíthet elkerülni a nem kívánt hatásokat.

 

A kókusz - termelő országok , úgy vélik, hasznos a terhes és szoptató nők , hogy élvezze a kókuszolaj , nyugatiak használni az alacsony zsírtartalmú étrend , azonban figyelmeztetik, hogy ne kísérletezzen kókuszolaj a terhesség alatt , ha a szervezet nem használják azt. Ha már fogyaszt kókuszolaj rendszeresen mellékhatások kialakulása nélkül , nincs ok arra, hogy hagyja abba a fogyasztás .

 

Forrás:

 

Foale , M. ( 2003). A Coconut Odyssey a bőkezű lehetőségeit az élet fája . Ázsiai Központ Nemzetközi Mezőgazdasági Kutatás . Hozzáférés: június 1, 2012 -től http://aciar.gov.au/files/node/453/mono101.pdf

http://www.coconutresearchcenter.org/

http://www.organicfacts.net

http://www.tropicaltraditions.com/faq.htm

Az egészségügyi előnyeit kókuszolaj . ( N.D. ) . Bioriginal Food and Science Corp. A lap június 4-én 2012 http://www.bioriginal.com

http://www.qualityfirst.on.ca/FAQ % 27s.htm

Így védi a kókuszolaj az agy egészségét 1.

kokusz9.jpgTöbb ezer év óta az emberiség jelentős mértékben profitál a friss kókuszból. A kókuszvíz, a kókuszhús és a kókuszolaj is egyedülálló táplálkozási profillal rendelkezik, így kiváló gyógyító élelmiszerként tekitnhetünk rájuk. A kókuszolaj egyébként is jelentős figyelemre tett szert az utóbbi évben, mivel felfedezték csodálatos zsírégető képességét, valamint azt is bebizonyították, hogy a kókuszolaj képes növelni az energiaszintet, véd a betegségekkel szemben és javítja az agy funkcióit is.

A kókuszolaj előnyei valóban igen sokrétűek, ezért nehéz is kiemelni közülük egyet-egyet. Egy egy szuperélelmiszer, amit érdemes beilleszteni a diétába. De miért is ilyen előnyös a kókuszolaj?

 

1. A kókuszolaj antioxidánsai védelmet nyújtanak a rákos megbetegedésekkel szemben. Egy 2006-ban megjelent tanulmány megállapította, hogy a szűz kókuszolaj rendszeres fogyasztása jelentősen növeli a szervezet enzimjeinek működését. Ráadásul a kókuszolajban igen sok polifenol antioxidáns található, amikről bizonyított, hogy védenek a rákos megbetegedésekkel és a daganatokkal szemben. Igazoták, hogy a kókuszolaj antioxidáns hatékonysága ugyanolyan erős, mint az E-vitaminé.

 

2. A kókuszolaj véd a bakteriális és a vírusos fertőzésekkel szemben. A kókuszolaj kiváló forrása a laurinsavnak, ami az anyatejben is megtalálható és legfontosabb szerepe abban áll, jogy képes kezelni mindenféle fertőzést legyen az bakteriális, vírusos vagy gombás. A kókuszolaj tehát egy erős immunerősítő és segíti a test természetes regenerálódását és gyógyulását, anélkül, hgy más gyógyszerekre vagy műtétre lenne szükségünk.

A kókuszolaj laurinsavjai monolaurinná alakulnak a szervezetben, ami képes kezelni a Candida fertőzést, az élelmiszer okozta fertőzéseket, az influenzát és még a hepatitis C-t is.

 

A kókuszolaj szupergyümölcs!

kokusz8.jpgA kókuszolaj a legtáplálóbb élelmiszer, amit csak megehetsz. Számos egészségügyi ellátásra alkalmas és rendszeres fogyasztása is teljesen biztonságos. Ha azt kérdezzük, hogy mit együnk, hogy egészségesebbek legyünk, akkor a válasz egyszerű: bio kókuszolajat. Ez a cucc egyszerűen lenyűgöző és egy olyan dologról van szó, amit mindenki diétájának tartalmaznia kellene.

Amit keresünk kell az az organikus, finomítatlan, szűz kókuszolaj .Ez a feldolgozatlan termék közvetlenül a szerves kókuszdióból nyerik ki minimális átalakítás vagy feldolgozás során.

A kókuszolajat számos módon fel lehet használni: vannak, aki főznek vele, vannak, akik nyersen eszik és vannak, akik a különböző ételeikbe keverik bele.

 

Egészségügyi juttatások

A kókuszolaj rendszeres fogyasztása számos egészségügyi ellátásra alkalmas. Ha egy kicsit utánanézel, akkor rájöhetsz arra, hogy milyen csodálatos ez az étel valójában. Ezen előnyök közé tartozik az egészségesebb bőr és haj, a koleszterinszint csökkentése, a fogyás, a növekedett immunitás, a megfelelő emésztés és az anyagcsere. Segít megelőzni és kezelni a veseproblémákat, a szívbetegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a vírusfertőzéseket, mivel igen magas koncentrációban tartalmaz laurinsavat, kaprinsavat és kaprilsavat. Érdemes rendszeresen és minden nap fogyasztani belőle egy keveset, mert így képes kifejteni jótékony hatásait.

 

A kókuszolaj a magas vérnyomás kezelésére

kokusz7.jpgEgy új kutatásban a kókuszolaj várnyomáscsökkentő hatását vizsgálják. A vizsgálat során három csoportra osztották a résztvevőket: a kókuszolajat csoport mellett volt olyan, aminek tagjai pálmaolajat fogyasztottak és olyanok is, akik semmilyet. A kutatásról készített tanulmány Malajziában jelent meg a Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine című lapban.

A tanulmány eredménye, hogy a pálmaolaj megemeli a vérnyomást, ezzel szemben a kókuszolaj nagymértékben képes csökkenteni azt.

 

Ez a tanulmány két tényt is megerősít:

1. A telítetlen olajok nem alkalmasak sütésre és főzésre, mivel a magas hőmérséklet következtében szétesnek. Nagy hő hatására szabad gyököket képeznek, mivel nagyon hajlamosak az oxidációra. A szabad gyökök felelősek a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásáért is.

2. A telített zsírok nem oxidálnak és nem képeznek szabad gyököket magas hőmérsékleten sem. A szűz kókuszolajban ráadásul nagyon sok antioxidáns található, amik csökkentik az oxidatív stresszt, ily módon a vérnyomást is.

 

A diétás olajok melegítése

A trópusi területeken élők kezdtek rájönni arra, hogy az embereket becsapták. Az elmúlt 30-40 évben a tudósok azt állatották, hogy a telítetlen olajok szívbarátok, míg a telített zsírok magas koleszterinszinthez, vérnyomáshoz és szívbetegségekhez vezethetnek. Azonban a kókuszolaj megdöntötte ezt az elméletet, mivel a kutatások igazolták, hogy semmilyen ehhez hasonló betegséghez nem járul hozá, sőt még a vérnyomást is hatékonyan képes csökkenteni.

 

A kókuszolaj biológiai hasznosulása

kokusz6.jpgAzok az emberek, akik a tehéntej alternatíváit keresik, sokszor fordulnak a kókusztejhez. Néhány ember a fogyás reményében vált a tehéntejről a kókusztejre, mivel jól tudják, hogy annak ellenére, hogy a kókusztejben nagyon sok a telített zsírsav, ezek közepes szénlánccal rendelkeznek, így másképpen szívódnak fel, mint a hosszú szénláncú zsírsavak, amik a tehéntejben találhatóa



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 3
Heti: 2
Havi: 47
Össz.: 18 979

Látogatottság növelés
Oldal: A kókuszolajról
Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet! - © 2008 - 2024 - kokuszolaj.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »